Skip to content

Anasayfa arrow Melezleme arrow Melez Yetiştirme
Melez Yetiştirme PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 04 Ekim 2007

Melez Yetiştirme


Melez yetiştirme kus severlerin etkin uğraşılarından biridir. Dünya üzerinde doğal olarak kendisi türemeyen bir cins yaratmak, insanları yıllardır fazlasıyla etkilemiştir. Bu isin ilgi çekici yani üretiminin zor olması ve yeni cinsler türetmek istenmesidir. Basarili olunduğunda maddi ve manevi kazanç sağladığı gerçektir. Ülkemizde SAKA X KANARYA melezlerinin, kanarya bedellerinden çok yüksek olması ilgiyi artırmaktadır.

Sol taraftaki resim bir SAKA X KANARYA esleştirilmesi sonucu oluşmuş bir melezdir. Melez yetiştirmek için yapılması gereken şartlar hakkında sizi bu sayfada bilgilendireceğiz.

 


Erkek Yabani Kus Seçimi

Yetiştiricilerin büyük bir çoğunluğu en az bir , iki yıllık veya daha büyük bir evcilleştirilmiş erkeği kullanmayı tercihedir.
Kus kafese, yeme ve kanaryalara alışmıştır. Pek sorun çıkarmazlar, yalnız cinsel olgunluğa doğada olduğundan daha geç ulaşırlar. Doğada hareketleri serbesttir, ihtiyaçlarını karşılayabilirler.Uçmak onları daha kuvvetli kılar. Mart ayında yakalanıp ese atılan erkekler doğada iyi beslenmiş ve cinsel kızgınlığa girmiş oldukları için ese atıldığında esini benimserse yavru şayisi artar.

Sağ taraftaki resim doğada bulunan ve melez yetiştirmek için ese atılabilecek ideal bir erkek saka kuşudur.

Es Beğenme Konusu

Ese atılacak kuşlar, kendi cinsleri ile bir arada bulunmamasına dikkat etmek gerekir. Erkek bir saka , kanarya ile ese atılacaksa bulunulan ortamda dişi bir saka bulunmamalıdır. Çünkü erkek      sakanın ötüşüne dişi saka karşılık verecek , çiftleşmek için kendi türünden olanı tercih edecek , kendisine es olarak seçtiğiniz dişi kanaryaya ilgi göstermeyecektir. Zamanı geldiğinde erkek ve dişi kuşlar kızışırlar, cinsel ihtiyaç ön plana çıkar. Kus bu gereksinimi için kendi türünden es bulamadığı zaman cinsel dürtünün gücüne boyun eğerek başka türden bir kus ile çiftleşir. Ese atılacak kuşların birbirlerini tanımaları, ayni yeme alışmaları ve bulundukları ortama uyum sağlamaları için sonbaharda bir araya getirmek, böylece kişi beraber geçirmeleri sağlanır. Bu beraberlik sorunların çözülmesi demektir.Nisan ayı ortalarında veya sonlarına doğru esler birbirleriyle baslar. Erkek dişiyi besler. Kuşların bulunduğu yere yuva asılır ve ince dal parçaları, çuval ipleri,kuru otlar, tüyler, bunlara benzer yuva malzemeleri kafesin içine bırakılır. Kuşlar kendi içgüdüsel isteklerine göre yuvalarını hazırlarlar.

Yukarıdaki resimde dişi kanarya bir üst konuda verilen resimdeki erkek sakaya atılabilecek bir estir

 


Yumurtlatma

Kafeslerde ese atılan kuşlardan, erkek kus yabanıl olarak seçilmişse; dişi ilk yumurtayı yapar yapmaz kafesten almak gerekir. Çünkü erkek kusun  yumurtayı gagaladığı ve bunun sonucunda yumurtanın kırıldığı görülür. Erkek yumurtayı kırdığında yer ve tadını alır. Bu problem olarak devam eder gider. Erkek kuşu yavrular büyüyüp kendi basına yem yemeğe başladıkları zaman, dişinin yanına çiftleşmesi için konulur. Yabanıl kus ile ese atılan dişi ilk yumurtayı yapar yapmaz, yumurtanın üzerine hemen yatmaya baslar. İlk yumurtadan çıkan yavru ile son yumurtadan çıkan yavru arasında dört gün fark olacağından beslenme ve buna bağlı olarak gelişme açısından sorunlar çıkar. İlk yumurtayı gördüğümüzde yumurta bir çay kasığı yardımıyla dikkatli bir şekilde alınır, onun yerine sahte plastik yumurta konulur. Ayni olay ikinci ve üçüncü yumurtalarda da tekrarlanır. Dördüncü yumurta olduğu zaman sahte yumurtalar alınır, kendi yumurtaları yuvaya konur.


Kaynak: kanarya2004.tripod.com

 
Sonraki >

Atatürk Köşesi

Federasyon dergisi

Gazeteler

manşetler


Top