Skip to content

Anasayfa arrow Melezleme arrow Kırmızı Şakrak Kuşu X Kanarya Melezlendirilmesi
Kırmızı Şakrak Kuşu X Kanarya Melezlendirilmesi PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 04 Ekim 2007

Kırmızı Şakrak Kuşu X Kanarya Melezlendirilmesi

 Kırmızı Şakrakkuşu adıyla anılan Carpodacus türünün Avrupa'da yalnız tek bir üyesi vardır. Bu aile üyeleri Amerika'da daha yaygın olarak görülürler. Bunlar birbirlerinden yalnızca, çok az olarak büyüklükleri ve kırmızı renklerinin açıklığı koyuluğu bakımından farklar gösterirler. Bir adları da "Meksika Şakrakkuşu”dur.

Carpodacus türü Şakrakkuşlarının erkekleri, gerekli alıştırma dönemi be¬sarili bir şekilde uygulanmışsa, kanarya dişileriyle büyük bir güçlük göster¬maden esleşirler. Carpodacuslarin carduelislerle akraba olusu, davranış ve beslenme yakınlıkları bu çiftleşmeyi kolaylaştıran etkenlerdir. Bununla birlikte boyu normal olarak kanaryaya oranla daha büyüktür ve güçlü gagaya sahiptir. Kırmızı şakrakkuşunun erkeği, dişi kanaryayla ayni salmaya kapatıldığında, ilk anda dişinin korkup ürkmesine neden olabilir. Bunun için çiftin birkaç bölmeli ve büyükçe bir salmaya kapatılmasında yarar vardır.

Büyük ve bölmeli salmalarda şakrakkuşu erkeği ile dişi kanaryanın esleş¬meçi genellikle basarili sonuç verir. Böyle bir ortam içinde kırmızı şakrakkuşu erkeği babalığı benimseyerek yavrularının beslenmesine dahi yardımcı olur. Karma tohumlar, yeşillik ve böcek tipi besinler melezlere çiftleşmesi¬nine sonucunu olumlu yönde etkilerse de, böcek bulunması güç geliyorsa bundan vazgeçilmesi başarısızlığa neden olmaz. Bunun yerine yumurtalı besinleri eksik etmemek gerekir.

Şakrakkuşlarıyla özellikle kırmızı kanaryaların melezleri çok güzel yavrular verir. Eğitim devrelerine özen gösterilirse çok iyi öten melez yavrular elde edilebilir. Kırmızı şakrakkuşları, kafes yaşamına alındıktan sonraki ilk tüy dökümünde o olağanüstü güzellikteki kırmızı renklerini yitirirler. Eğer yemlerine, renklendirici Canthaxanthin maddesi katılmazsa bir daha kırmızı renkli olamazlar. Ancak melez yavrular, babalarının kırmızı rengine hiçbir ilâca gerek kalmaksızın kalıtımsal olarak sahip olurlar. Doğal olarak kırmızının tonu,dişi kanaryanın Melenin ya da Lipochrom olusuna bağlıdır. Erkek kırmızı şakrakkuşu ile kırmızı-siyah kanarya dişisinden olma melezler ulusal ve uluslararası sergilerde bütün dikkatleri üzerlerinde toplayıp büyük beğeni kazanmıştır.

Bu çiftleşmelerden elde edilen melezlerin üretkenlikleri hakkında kesin bir yargıya varabilmek için onları iki yıl teste tabi tutmak gerekir. Erkek şakrakkuşu ile dişi kanaryanın basarıyla çiftleşebilmesine karsın erkek kanaryanın dişi şakrakkuşu ile çiftleştirilmesi çabaları henüz başarıya ulaşmamıştır.

Kaynak: Tunceli Altinköprü

 
< Önceki   Sonraki >

Atatürk Köşesi

Federasyon dergisi

Gazeteler

manşetler


Top