Skip to content

Anasayfa arrow Melezleme arrow Ketenkuşu X Kanarya Melezlendirmesi
Ketenkuşu X Kanarya Melezlendirmesi PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 04 Ekim 2007

Ketenkuşu X Kanarya Melezlendirmesi

 Ketenkuşunun (Carduelis Linaria) kanarya ile Melezlendirilmesi pek kolay bir melezlendirme olmamakla birlikte, dişi olarak kırmızı kanarya kullanıldığında elde edilen melez yavruların renklerinin güzelliği tüm çabalara değecek üstünlüktedir.

Keten kuşu, kuzey ülkelerinin şarkicisidir. Sonbaharda Akdeniz yöresine iner.

Böyle bir çiftleşmeden olan melezlerin tepeleri bakir kırmızısıdır. Göğüs rengi de biraz ton farkı olmakla birlikte aşağı yukarı aynidir. Kısaca ketenkuşunun neresinde kırmızı tüy varsa o kısımlar kırmızıdır. Ancak bu kırmızılık ketenkuşunda bulunan tonda değil bakir kırmızılığındadır. Ketenkuşu x Kanarya melezlendirmesinden elde edilen erkeklerin bu çekici renk özelliğine karsın ayni çiftleşmeden olan dişilerin rengi oldukça soluktur ve gri renge çok yakındır.

Ketenkuşu ile kanaryayı melezlendirmenler bu çiftleştirmeyi daha çok çekici renkte melez yavrular elde etmek için yaparlar. Gerçekten bu melezler içinden güzel ötücüler çıkmakla birlikte ötüş kalitesi ve niteliği açısından yeni boyutlar elde edilemez. Bu melezlerin ötüş eğitimi de, diğer melezlerin eğitiminde belirtilen kurallara uyularak sürdürülmelidir.

 Ketenkuşu ile kanaryanın Melezlendirilmesi, çoğu yabanıl türlerin melezlendirilmesinde olduğu gibi, doğal öğelerin kullanıldığı geniş salmalarda daha kolay ve sağlıklı gerçekleşir. Bu konuda anlatılacaklar Karabaştı İsketenin melezlendirilmesinde anlatılanlardan farklı olmadığı için tekrarlamıyor ve ayni noktalara dikkat ve özen gösterilmesini söylemekle yetiniyoruz.

 

Kaynak: Tunceli Altinköprü

 

 

 
< Önceki   Sonraki >

Atatürk Köşesi

Federasyon dergisi

Gazeteler

manşetler


Top