Skip to content

Anasayfa arrow Melezleme arrow Kanarya X Büyük Şakrakkuşu Melezlendirilmesi
Kanarya X Büyük Şakrakkuşu Melezlendirilmesi PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 04 Ekim 2007

Kanarya X Büyük Şakrakkuşu Melezlendirilmesi

Erkek kanarya ile dişi Pyrrhula pyrrhula europea çiftleşmesi, Büyük Şakrakkuşu X Kanarya Melezlendirilmesinde anılan ters yöndeki çiftleşmeye oranla biraz daha şanslıdır. Burada da erkek kanaryanın iri ve koyu kırmızı olması önem taşır. Eğer erkek kanarya, dişi şakrak kuşunun iri görünümünden ve saldırgan davranışlarından duyduğu korkuyu yenebilirse çok basarili bir çiftleşmenin gerçekleşmesi mümkün olur. Sonuç olarak çok ilginç güzellikte melez yavrular kazanılır. Dişi şakrakkuşundan gelen zorlukların yenilmesi için başvurulabilecek bazı tedbirler vardır. Ancak yine de bu iki kusun çiftleştirilmesi kus üreticiliğinin en zor örneklerinden biridir.

Bu çiftleştirmeyi mutlaka denemek isteyen yetiştirici, her şeyden önce büyük salmalarda yetiştirilmiş ve erkeğini görmemiş şakrakkuşu dişisi ile ise başlamalıdır. Böyle bir kus elde yetiştirilmiş olacağı için, yetiştiricisi isterse onu kendini bildiği andan itibaren kuluçka olgunluğuna ulaşıncaya değin bir kanarya erkeğiyle birlikte büyütebilir. Böylece gerek erkek ve gerekse dişi, birbirlerinden başka karsı cinsten kus görmeyecekleri için çiftleşebilir ve döllenmiş yumurta bırakabilirler. Bu kadar çabaya karsın yumurtalar eğer bir sütanne kanaryanın altına konulmazsa her an bir kazaya kurban gidebilir. Çünkü içgüdüleri onları, kendilerinden sayamayacakları bu yumurtaları tahribe itebilir.

Gerçi normal koşullar altında, kendi türünden bir esle dişi şakrakkuşları çok iyi anne olurlar ama, böyle bir melez çiftleşmede, özellikle kuluçka döneminde ve yavruların yumurtadan çıktığı ilk günlerde kendilerine bakacak iyi bir esleri yoksa pek fazla güvene lâyık sayılmamalıdırlar. Çünkü normal bir çiftleşmede şakrakkuşu erkeği dişisine büyük ilgi gösterir, kuluçka süresince beslenmesine yardim eder. Halbuki erkek kanarya, kendine yabancı saydığı bu dişiye cinsel güdüyle yaklaşmış dahi olsa ondan çekinir. Es olarak benimseyemediği için de, ne dişiye ne de yavrulara ilgi gösterir. Sonuç olarak bu iki kusun çiftleşmesi oldukça güç bir istir.

Şakrakkuşu dişisine seçilen erkek kanaryanın rengi mümkün olduğu kadar yollu kırmızı olmalıdır. Öte yandan kanaryanın renginin açıklığı, Lipoch-rom ya da Melenin cinsi olusu melez yavrular üzerinde ancak ikinci derecede etkili olur. Çünkü şakrakkuşunun hatları ve rengi daha baskın çıkar. En seçkin özellikli şakrakkuşu melezlerinde koyu renkli bir tepe, pas kızılı ya da açık kırmızı göğüs, mavimsi kahverengi sırt tüyleri, kuyrukta ve kanatlarda siyah renkli uzun tüyler görülür. Böylesine güzel ve gösterişli erkek melezlere karsın, dişi melezlerde kırmızı renk ya hiç yoktur ya da çok az bulunur.

Uzak akraba melezliğinin bir sonucu olarak şakrakkuşu kanarya melezleri kısırdır. Bugüne kadar onlardan üretken melezler elde edilememiştir. Bu melezlerin ötüşleri ise daha çok kanaryaya benzer. Ancak taklit yetenekleri çok yüksek olduğundan dinledikleri kuşların ötüşlerini kolayca kaparlar.

Damızlık olarak tutulan şakrakkuşlarına besin olarak sonbaharda çeşitli tohumlar, az miktarda kenevir tohumu ve ayçiçeği çekirdeği, bol oranda da seker pancarı tohumu verilmelidir. Şakrakkuşu dişisi ilk yumurtadan sonra yari olgun hindiba tohumuyla beslenirse melez yavrular iyi gelişir ve çok güzel olur. Öte yandan dişiye, yumurtalı mama, unsurdu, karınca larvası ve yeşillik bolca verilmelidir.

Diğer Kuşlarla Büyük Şakrakkuşu Melezlendirilmesi Sonuçu Oluşan Melezler

1 - Florya x Şakrakkuşu Melezi
2 - Ketenkuşu x Şakrakkuşu Melezi
3 - Norveç Kanaryası x Şakrakkuşu Melezi
4 - Sakak usu x Şakrakkuşu Melezi
5 - Kırmızı - Siyah Kanarya x Şakrakkuşu

Kaynak: Tunceli Altinköprü

 
< Önceki   Sonraki >

Atatürk Köşesi

Federasyon dergisi

Gazeteler

manşetler


Top