Skip to content

Anasayfa arrow Melezleme arrow Dağ İsketesi X Kanarya Melezlendirmesi
Dağ İsketesi X Kanarya Melezlendirmesi PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 04 Ekim 2007

Dağ İsketesi X Kanarya Melezlendirmesi

Kenevirkusu (Carduelis Cannabina) ile dağ isketesi (Carduelis Flavirostris) arasındaki akrabalık oldukça yakın olmasına karsın bu türün kanarya ile melezlendirilmesi ayni ölçüde olumlu sonuç vermemektedir. Dağ isketesinin kanatlarında görülen kırmızı renk çok ender olarak melez yavrulara yansımakta, buna karsın erkek dağ isketesine es olarak koyu kırmızı kanarya verildiğinde tıpkı kenevirkusunda olduğunca kırmızı tepeli ve göğüslü melezler elde edilmektedir.

Bu tür bir melezleşmeden renkçe farklı bir avantaj sağlanamadığı gibi yavruların ötüşü de kaliteli olmamaktadır. Dağ isketesinin kendisi çok iyi öten bir kustur ama, bu özelliklerini melezlerine geçirememektedir. Melez yavruların ötüşü fazla yüksek sedalı ve sanattan yoksundur. Bununla birlikte bu melezlere erken yaslarda kenevirkusu dinletildiği taktirde ötüşleri düzelebilmektedir. Çünkü tüm kanarya melezleri, az ya da çok taklitçiliğe eğilimlidir.

Dağ isketelerinin evcilleştirilmeleri ve çiftleşmeye sokulmaları diğer türlerin melezlendirilmelerinden bir ayrılık göstermez. Ancak dağ isketeleri de, diğer kuzey kuşları gibi kuru yem yemeye alışkındırlar. Ayrıca yağlanmaya eğilim gösterirler. Bu iki nedenle kafeslerinin ana besini şekerpancarı tohumu olmalıdır. Bununla birlikte dağ isketesi melezlerinin besin konusunda bu denli duyarlı olmadıklarını, kanarya yemiyle sağlıkla yasayabileceklerini belirtelim.

Kaynak: Tunceli Altinköprü

 
< Önceki   Sonraki >

Atatürk Köşesi

Federasyon dergisi

Gazeteler

manşetler


Top