Skip to content

Anasayfa arrow Doğa Kuşları arrow Saka Renkleri
Saka Renkleri PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 04 Ekim 2007

Renkler

Mutasyonlar

Albino:

Albino saka da en acık renktir , kanatta sari vardır göğüs de çok az sari vardır ve maske kırmızıdır , vücudun geri kalanı komple beyaz dır. bir özellikte gözler kırmızıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lutine:

Lutine albino ya en yakın acık renktir, doğal renk sakada siyah olan bölgeler lutinoda çok acık krem rengidir ,kanatta sari mevcuttur maskede kırmızıdır.

 

 

 

Sari:

Sari renk sakalarda sanki doğal renk sakayı sari ile boyamış gibidir ve diğer renklerle kombine olabilir örneğin sari Euro veya sari setine saka gibi.

Setine:

setine de beyaz bir renktir ve lutine ile karsilastirildiginda biraz daha kirli beyaz dır ,doğal renkte siyah olan bölgeler matinede acık kahverengi ve kreme yaklaşık renktedir ,kanatta sari mevcut ve maske kırmızıdır.

Euro:

Euro saka çok tutulan ve göze hös gelen bir renktir ,göğüs beyaz olur, sırt bej krem rengi olur ,siyah bölgeler gene siyahtır maske kırmızıdır.

Agaat:

Agaat mutasyonlarda doğal renkten sonra en koyu olan renktir , doğal renkten farkı göğüs renginin biraz daha acık renk olması ve sırt bölgesinin rengi gri veya acık gri olmasıdır.

Beyaz kafa:

beyaz kafa doğal renk de kafada bulunan siyah çizginin bu renkte olmaması dır, beyaz kafada sari gibi diğer renklerle kombine olabilir örneğin Euro beyaz kafa veya agaat beyaz kafa.

 

Izabel:

izabel renk doğal renk sakalarda koyu kahverengi siyah karışımı olan bölgelerin acık kahverengi olasıdır.

Kahverengi:

ismindendi anlaşılacağı gibi doğal renkte koyu kahve siyah karışımı olan bölgelerin kahverengi olması.

Mavi:

göğüs beyaz , sırt ise gümüş ile kursun rengi arası ve ışıkla birlikte maviyi andıran bir renk oluşması.

Pastel:

pastel diğer renklerle kombine edilebilir örneğin kahverengi pastel agaat pastel gibi, bu bir renk olmayıp rengin silik halidir.

Bu saymış olduğum renklerde önemli bir hususta erkek veya dişi doğal renk bir saka ile ese atıldığı zaman çıkan erkek yavruların o rengin kan taşıyıcısı doğal renkte olmasıdır, dişi yavrularında o renkte olmasıdır.
Kan taşıyıcı doğal renk sakalar kanını taşıdığı rengin dişisi ile ese atıldığı zaman yavruları kanını taşıdığı renkte olacaklardır.
Genelde acık renklerde albino olsun setine olsun eslerden biri kan taşıyıcı olur bu genelde erkek olur, bilindiği üzere iki acık renk sakanın yavrusu çok zayıf olacağından yasama sansı az olacaktır.

Izabel Pastel

 

 

 
< Önceki   Sonraki >

Atatürk Köşesi

Federasyon dergisi

Gazeteler

manşetler


Top