Skip to content

Anasayfa arrow Doğa Kuşları arrow Saka Hakkında 1
Saka Hakkında 1 PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 03 Ekim 2007

Bu sayfayı hazırlayıp yayınlanmak üzere bize gönderen Veteriner hekim Emre YÜRÜK’E teşekkür ederiz.

 

ÖTÜCÜ KUSLARIN EN ASILI :SAKA (CARDUELIS CARDUELIS)

 

Tanım:

Saka kuşu (carduelis carduelis, european goldfinch eng.) ispinozgiller familyasından taneci, ötücü bir kus türü .

Morfolojik Yapı:

Yüzün ön kısmında kırmızı renkli maske , kanat teleklerinin yanlarındaki sari şerit ve göz ve basın üstünden boyun altına kadar uzanan siyah bir atkı bulunur.Vücut kahve tonlarında tüylerle bezenmiştir,kanat telekleri siyah ve üstünde beyaz benekler mevcuttur,kuyruk yine siyah ve uç kısmında 4-6 adet beyaz benek(badem)bulunur,karin altı beyazdır,renk ana hatları ile böyle olmakla beraber mevsim cins ve beslenme rejimine göre değişiklik gösterebilir.

Cinsleri:

Her yöreye ait yerli sakalar olmakla beraber göçle gelen değişik cinsleri de mevcuttur.

Anadolu sakası(kömürcü, dikencik, kınalı): Küçük boyutlu hareketli ve insana yakın bir cinstir.Kafese alıştırılması ve yavru alınması kolaydır.

Akdeniz sakası(Akhisar, Antalya,İzmir,Çukurova sakası): Akdeniz e kıyı bölgelerde yetişen ılıman iklime uyum sağlamış erken ese gelen ve melez alınması en kolay olan cinstir.

Sibirya sakası(c.carduelis major, kasım sakası ,geçim sakası):Türün en iri ve en güzel görünüşlü olanıdır adından anlaşılacağı gibi yazları Rusya steplerinde ürer ve çoğalır,sert geçen iklim şartlarını atlatmak için Kuzey Afrika ya göçer bu göç Kasım Aralık aylarına denk gelir ve göç yolları üzerinde yakalanabilir . Kafese en zor alışan en yabani cinstir melez alınması da zordur.


Ak gerdan sakası:Gaga altından boyun altına kadar ki bölümde beyaz şerit bulunur ve bu bölgedeki siyah şali keser, yine bir göç sakasıdır özellikle Marmara bölgesinde çokça yakalanır.

Hizalayan sakası:Renk ve ötüşte farklılık gösterir isminden anlaşıldığı gibi Himalaya dağlarında farklılaşmış bir cinstir . Vücut hatları ayni olmakla beraber kafadaki siyah atkı ya silik yada yoktur.

Efsane beyaz saka:

Çokça sözü edilen boyalı olduğu veya mama ile beyazlatıldığı söylenen bu saka aslında genetik olarak her canlıda bulunabilen albinizm sonucudur dikkat edilirse göz rengi kırmızıdır ayni kus dükkanlarındaki kırmızı gözlü beyaz muhabbet kuşları gibi . Halihazırda İtalya da bu rengi üreten Angelo Fumigalli ile sıkça mailleşmekte ve üretim teknikleri konusunda bilgi alışverişinde bulunmaktayım.

Yasadığı yerler:

Avrupa, Bati Asya ve Kuzey Afrika , fundalıklar, makilikler,Sibirya stepleri,dikenlik açık alanlar ve akarsu basları.Şehir yaşamına da uyum sağlayanlar mevcuttur.

Beslenme biçimi :

Senelik bitki türlerinin tohumları,çeşitli meyveler,küçük böcek larvaları(seyrek),özellikle dikenli bitkilerin yağlı ve yüksek protein içeren tohumları ile beslenir,temel olarak taneci gaga yapısına sahiptir.

Ömrü:

Doğal ortamında 6-8 yıl, kafes şartlarında 14 seneye kadar yasayanı mevcuttur.

Cinsiyet ayrımı:

Erkekler iri, parlak tüylü,daha uzun gagalıdır,kına renkli maskesi göz dikey hizasının arkasına kadar uzanır,gaganın basla birleştiği bölümdeki bıyık benzeri tüyler siyah renklidir,ayrıca kanatların beden ile birleştiği bölümdeki üst yüzey tüyleri erkeklerde koyu dişilerde kahverengine kaçar.Solda görülen kus dişi sağdaki ise bir erkek

Üreme ve Çoğalma:

Geç ilkbahar Nisan Mayıs ayları,senede 4 karina kadar yavru verebilirler,fincan büyüklüğündeki yuvaya 4-6 adet yumurta yapar genelde hepsini doldurur 14. günde yavrular yumurtadan çıkar .Yavrular yumurtadan çıktıktan 15 gün sonra yuvadan uçar .İlk basta yüz alin ve ense tüyleri boz renklidir ilk tüyde normal rengini alır.

Üretim:

Kafes şartlarında üretim zordur, Avrupalı üreticiler (ör.Angelo Fumigalli)genelde 2*2*1.1 metre ölçülerinde salmalarda üretim yapmaktadırlar bu salmalara bodur ağaçlar yerleştirmekte ve ese atılacak dişi ve erkek sakaları Kasım ayında bu salmalara atıp kişi beraber geçirmelerini sağlamaktadırlar.Kafeste üretime uygun çiftler yine kafeste çıkmış dişi ve erkekten olmaktadır yunanlı bir üreticiyle görüşmüştüm o bu özellikte kuşları İtalya’dan getirtip ikinci sezonda zorda olsa birkaç yavru aldığını belirtmişti.Kafesin içerisine plastik çam benzeri bazı yapma dallar koyarak ortamı doğallaştırmaya çalışmış.Ben ,yumurta toplayıp kanarya ve melez altında çıkaran saka meraklılarından aldığım dişilerle doğadan yakalanmış erkekleri çiftleştirip yavru aldım fakat yumurtaları kendilerine baktıramadım.İtalya’dan bir çift getirtmek için girişimde bulundum fakat İtalya gümrüğü yabani hayvan diye izin vermedi AB ye girersek belki daha kolay olur.


Melezlere:

Saka meraklılarının en büyük uğrası bu yöndedir bunun sebebi melez azmanlığı diye bilinen biyolojik güzelliktir . Melezler hem daha iyi öter hem de daha dayanıklı olurlar. Melez kus elde etmek için erkek saka x dişi kanarya , erkek kanarya x dişi saka esleştirilir.Genelde yetiştiriciler ilk sekli kullanır ama ikinci tür esleştirmeden çıkan yavrular daha güzel olmaktadır .Ben özellikle erkek saka ile kanarya melezleri üzerinde duracağım.Sakanız en azından kişi kafeste geçirmiş ve kafes hayatına uyum sağlamış olmalı Akdeniz,Marmara kıyı şeridi dışındaki bölgelerimizde doğadaki sakalar mart sonu nisan ortalarında bölgesel olarak yaklaşık bir hafta içerisinde eslenip yumurtaya basmaktadırlar.Bu bölgelerdeki kanaryalarsa sizlerinde bileceği gibi ocak sonu mart ortası gibi ese gelirler yani sakalarla kanaryaların doğal kızışma ve es zamanları farklılık göstermektedir .Bu sorunu asmak için ben Akdeniz 'e kıyı bölgelerden (Mersin, Antalya,İzmir,Manisa) getirdiğim sakaları kullanmaktayım.Saka ese atılmadan önce kızgın olmalı tünekte klasik yay hareketiyle etrafa meydan okumalı ayak ve gagası beyazlamış olmalı tüyünü düzmüş olmalı ve insana az çok alışmış olmalıdır.Dikkat edilirse Mart Nisan aylarında yakalanan doğal sakaların ayak ve gagaları beyazdır.Kanarya dişi hiç ese atılmamış olmalı renk olarak sakanın rengine uygun olmalıdır( yeşil, kula, sütlü kula, mozaik,bakiri).O sezon kanarya erkeklerden bir ağız yavru alinmiş dişilerde kullanabilirsiniz böylece sakanız biraz daha kızmak için vakit bulacaktır.Sakanızın ve kanaryanızın hazır olduğuna inandığınızda aylardan da Nisan ise dişiyi sakanın kafesine koyabilirsiniz dişi zaten kızgınsa hemen yuvayı örmeye başlayacaktır ve yuvadan her kalktığında esleşmek isteyecektir (buna yardımcı olmak için bazı melezciler ortamda öten bir erkek kanarya bulundurur)İlk yumurtalar genelde bos olur sabırla ikinci yumurtaları bekleyin esleri ayırmayın.Sade tek gözü telli çiftleştirme kafesleri kullanın eslerin kafesi tenha bir yerde olmalıdır.Saka bazen yumurtalara zarar verebilir veya yavruları besleyebilirde bunu gözlemleyerek gerekirse sakayı kafesten alin.Ben genelde sakaları dişiyi yumurtlattıktan sonra başka dişilere gezdiririm böylece ayni sezonda daha çok yavru alma sansı doğuyor.
Unutmayın melezlere tecrübe kadar şans ve sabır isidir.
Çıkan yavruların bakimi kanarya yavruları ile ayni prosedürde yürütülür.

Melezlerde cinsiyet ayrımı:

Temel olarak sakaya benzer, erkekler daha gösterişli ve maskeleri gözün arkasına kadar uzanır. Renkleri daha parlaktır ve kafeste tedirgin olduklarında kafa tüylerini kabartırlar.En önemlisi öterler en azından ders yaparlar,renk maması verildiğinde dahi erkekler daha güzel renklenir.Benim gözlemlerime göre yavrular daha çok erkek çıkmakta.Aşağıdaki resim de soldaki erkek sağdaki ise dişi bir melez.

YAZAN:VETERINER HEKIM H.EMRE YÜRÜK
( Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır , Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır )

Önemli not: Saka kuşları nesli tükenen ve koruma altında olan kuşlar olması sebebiyle yakalanması ve avlanması yasak olan hayvanlar kategorisine girmektedir. para ve hapis cezası vardır.

Son Güncelleme ( Perşembe, 04 Ekim 2007 )
 
Sonraki >

Atatürk Köşesi

Federasyon dergisi

Gazeteler

manşetler


Top