Skip to content

Keten Kuşu PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 03 Ekim 2007

KETEN KUSU- FANYATA (Carduelis Cannabina) LINET

Ülkemizin de uygun ortam bulduğu her yerde yasar.Yerlidir.Kisin Keten kuşu küçük gruplar oluşturarak,özellikle Florya,Kiraz kuşu ve diğer tanecil kuşların bulunduğu sürülere katılırlar.Dişi-erkek birbirlerine son derece bağlıdır.

YASAMA ORTAMI :

Bol ağaçlı düzlüklerde,sik otluk ve çalılıklarda ,çitlerle çevrili tarım alanlarında ve bataklık ağaçlıklarda yasar.Ayrıca bayırlarda,park ve bahçelerde ve yoğun bitki örtüsünün bulunduğu mezarlıklarda da rastlanır.

ÜREMESI :

Yılda iki defa ürer.Ekseriyetle genç ağaçların kıyılarındaki sik dalları arasına;yoğun bitki bulunan mezarlıklara yuva yapar.Yuva iki günde dişi kus tarafından yapılır.Bu sırada erkekte sürekli refakat eder.Bu kus hemen bütün sezon çiftleşir.Yumurta şayisi 5-6 olup,kuluçka süresi 11-14 gündür.Kuluçkaya erkek ve dişi nöbetleşe yatarlar.

 BESLENMESI :

Yetişkinler bitki taneleri,yabani hindiba,diken,araşıra yeşil filizler,nadiren de böceklerle beslenirler.Yiyecek diyetleri sürekli olarak bitkiden tohuma değişerek sürer.

TANINMASI :

Ergin erkeklerde ilkbahar ve yazın,tepe ve göğüs kırmızıdır.Bas ve boyun gri kahverengi,gerdan gri pembe üzeri siyah beneklidir.Sırtı ve kanat örtü tüyleri kestane rengidir.Kuyruk sokumu beyaz,boyuna kahverengi çizgilidir.Karin beyaz,gövdenin yanları pas rengidir.Kanat uçma tüyleri ile kuyruk tüyleri koyu kahverengi,etrafları beyazdır.Dişilerde tepe ve göğüs açık kahverengidir.Kanat ve kuyruk tüylerinde ki beyazlık daha soluktur.Gaga ve ayakları boynuz rengidir.Oldukça soluk görülmelerine rağmen,baharda üreme mevsimi yaklaşırken erkeğin tepe ve göğüs tüyleri kızarır.Melodik sesler duyulmaya baslar,''Fiy-gegegege'' diye öter.

 BOY :

13,5 cm.dir.

MELEZLEME :

Bir çok kus ile melezleşesi yapılabilir.

1.Kanarya
2.Sakrak Kuşu
3.Kuzey Keten Kuşu
4.Saka
5.İskete
6.Çapraz Gaga

KAYNAKLAR : 1-MEHMET KARABOLAT 2-MULES & HYBRIDS

 
< Önceki   Sonraki >

Atatürk Köşesi

Federasyon dergisi

Gazeteler

manşetler


Top