Skip to content

İspinoz PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 03 Ekim 2007

ISPINOZ (FRINGILLA COELEBS) CHANFFINCH

Yerlidir. Trakya, Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgeleri ile, Orta Anadolu'nun Kuzey ve Doğu Anadolu'nun Güneydoğu bölgelerindeki ormanlarda yasar.

YASAMA ORTAMI:

Ağaç bulunan her yerde yasar.Ormanlarda,parklarda,tarlalarda,yerleşim yerleri etrafında,bahçelerde,çitlerle çevrili tarım alanlarında yasar.Kişi diğer toplu yasayan kuşlarla birlikte geçirirler.

ÜREMESI:

Erkek Şubat veya Mart ayında yuva yerini hazırlar.Yapılan yuva inşa edildiği agamin kabuğu ile kamufle edilmiştir.Yumurta şayisi 5 olup,kuluçka süresi 12-14 gündür.Kuluçkaya sadece dişi kus yatar.

BESLENMESI:

İspinoz kuvvetli gagaya,sağlam kafatasına,geniş çene kaslarına,sert tohumları öğütmek için kuvvetli taslıklara sahiptir.Tohumlar baslıca yiyecekleri olmasına rağmen,ispinoz yavrularını böcek,örümcek ve özelliklede tırtıllarla besler.Kendileri bitkisel besinler,yağlı tohumlar,çam tohumları ve meyvelerle beslenirler.

 TANINMASI:

Ergin erkeklerde alin siyah,tepe,ense ve boynun yanları mavi gri,basın yanları,gerdan ve göğüs kirli pembe,karin ve kuyruk altı beyazdır.Sırtı kırmızı kahverengi,kuyruk sokumu yosun yeşili,kuyruk gri siyah ve hafif çatallıdır.Kanatlar siyahtır,üzerinde 2 beyaz bant vardır.Omuz bası beyazdır.Dişilerin sırtı,basın üstü ve yanları zeytuni kahverengi,gerdan ve göğüs açık gri kahverengidir.''Pik pik,viyt viyt vit rüt'' ve ''çuyiyiyi-çuyyo'' diye öter.

 

BOY:

15 cm.dir.

KAYNAK:MEHMET KARABOLAT (Türkiye'de Yasayan Kuşlar)

DAG ISPINOZU (FRINGILLA MONTIFRINGILLA) BRAMLING

Trakya,Marmara,Karadeniz,Kuzey ve İç Ege ile Orta Anadolu'nun Kuzey'inde kıs göçmeni olarak bulunur.

YASAMA ORTAMI:

Ormanlarda,ağaçlık tarım alanlarında yasar.

ÜREMESI:

Huş agami ve kozalaklı ağaçlarda yuvalanır.Üreme yerlerine kisin sonunda gelmeye başlarlar.Yuvalarını yosun,ince dallarla bir ağaç çatalına yaparlar ve kabuk parçaları ile gizlerler.Kuluçkaya sade dişi yatar.Yumurta şayisi 4-7 arası olup,kuluçka süresi 14 gündür.

BESLENMESI:

Büyükler yağlı tohumlar,kayın fıstıkları,taneler,üvez agami meyveleri,böcekler,lavcalar ve tırtıllarla beslenirler.Yavrulara böcek,lavca ve tırtılları verirler.

 TANINMASI:

Ergin erkeklerde bas,ense ve sırt siyah,gerdan ve göğüs sari kahverengi,karin,kuyruk altı ve sırtın gerisi beyazdır.Karnin yanlarında dağınık siyah benekler bulunur.Omuz tüyleri portakal rengindedir.Kanat uçma tüyleri siyah,en uçtakilerin dip kısmında bir leke ve üst kısmında sari ve beyaz iki şerit bulunur.Kuyruk tüyleri siyahtır.Dişilerde bas, boyun ve sırt gri kahverengi ve sırt boyuna koyu lekelidir.Gaga gri,ayaklar kahverengidir. ''Cup cu cup-key key keh ve firlitt''diye öter.

 

 BOY:

15 cm.dir.

 

 

 

 

KAYNAK: MEHMET KARABOLAT (Türkiye'de Yasayan Kuşlar) ISPINOZ X DAG ISPINOZU MELEZI

 

 
< Önceki   Sonraki >

Atatürk Köşesi

Federasyon dergisi

Gazeteler

manşetler


Top