Skip to content

Anasayfa arrow Cinsler arrow Parisien Trompeter
Parisien Trompeter PDF Yazdır E-posta
Pazar, 30 Eylül 2007

Parisien Trompeter

Parisienlerin ataları bugünkü North hollandislerdir. 1870 lerde ilk frise parisienler yetiştirildi.Su anda C.O.M. standartlarında parisien kıvırcıkları Fransızların yetiştirdiği bir irk olarak kabul edilir.Standartlarda son söz Fransız Federasyonu'na aittir.Parisien kanaryalar arasında 13 bölümden puanlanan tek kustur.Bu 13 bölümden genel kondisyonu hariç tutarsak Parisien´i Parisien yapmak için 12 parçayı tam olarak bir puzzle da birleştirmek gerekir.

1)KAFA (7 PUAN):

Oval bir kafa olmalı arkada enseden gelen bir kukuleta yukarıya doğru sivrilip çıkmalı,kafanın ön kısmi yanlara doğru taranmış olmalı.yanakları sanki bir şey yemiş gibi kabarık durmalıdır.bunlara favori denir.Kafa şekilleri 3'e ayrılır.
A) ELMA: En çok tutulan kafa seklidir,enseden yukarı uzanan bir kukuleta bulunmalıdır.
B)KASK: Bu tip yarışmalarda pek tutulmaz ama damızlıkta şarttır.Çok düz durur ön ve üst kişim taralı gibidir.
C)KOMBINE: İki modelin birleşimidir.Kukuleta çok yüksek değildir,ense tüyleri iki yana doğru uzar.ön kısmi taralıdır.tutulan bir kafa seklidir.


2)BOYUN (3 PUAN):

Tasma veya papaz boyunluğu gibi kafanın etrafını çepeçevre sarar.Tam ve kesintisiz olmalıdır.Vücuda yapışık gibi durmalıdır.

3)GÖGÜS - böğür - (10 puan):

Göğüs tüyleri sanki soldan sağa, sağdan sola hareket eder gibi yatık el yazısı gibidir.Tüyler istiridye kabuğuna benzeyip çok simetrik olmalıdır.Göğüs tüylerinin hacimli olması istenen bir özelliktir.

4)YÜZGEÇLER - yanlar - (15 PUAN):

Uzun ,büyük,geniş,gelişmiş tüylerden oluşmalı yukarıya doğru ve kanat hizasına kadar yükselmelidir.Yanlar muhakkak iki tarafta simetrik bir şekilde olmalıdır.Tek taraflı yan değerlendirilmez.

5)SIRT - manto - omuz - buket - (10 PUAN):

Sırt ;manto,omuz ve buketten oluşur.Simetrik bir şekilde iki yana doğru yatan sik ve gür tüylerden oluşur.Yanlara doğru bir apolet gibi yükselir,mutlaka simetrik olup güzel bir buketle bitmelidir.Kusun omuzlarından kanat uçlarına doğru olan bölümü bir tam kabul edersek bu bölümün %66 si manto tüyleri %34 ü buket tüyleri olmalıdır.Buket tüyleri ipek gibi olup kanatların bittiği yerden kuyruğa doğru olmalıdır.Kanat bindiren kuşlarda buket genellikle görünmez bu sebeple kanat bindiren kuşları damızlıktan çıkarmak gerekir.

6)HOROZ TÜYLERI VE ZEYTIN TÜYLERI (5 PUAN):

Zeytin tüyleri,horoz tüylerinden önceki ,kanatların altından sarkan ,horoz tüylerine göre epeyce kısa olan zeytin tanesi seklindeki tüylerdir.Horoz tüyleri ise hayli uzun kuyruğun iç yanına sarkan kalın tüylerdir.

7)KUYRUK (5 PUAN):

Uzun geniş tüylerden oluşmalıdır.Uca doğru dikdörtgen bir hal almalıdır.Temiz bir kuyruk tercih edilir.Bu yüzden kusa temiz bakılmalıdır.Zira uzun bir kuyruğu taşımak zor olduğu için çabuk kirlenir.

8)KANATLAR (5 PUAN):

Uzun düzgün ve güzel durmalıdır.Çapraz duran kanatlar,buketi yok ettiği gibi hem buket puanını hem de kanat puanını düşürür.yetiştiricilerin çok dikkat etmesi gerekir..Düzgün kanatlar damızlık için çok önemlidir.

9)AYAKLAR VE TIRNAKLAR (5 PUAN):

Ayaklar uzun,kuvvetli ve temiz olmalı.Baldırlar bol tüylü olmalı,tırnaklar kıvrık veya düz olabilir.Son yıllarda kıvrık tırnaklar kuşların kafeslerine takılmaları sebebi ile hayvanları koruma dernekleri ile kanarya yetiştiricilerini karsı karsıya getirmiştir.Bu nedenle bu kıvrımlı tırnaklardan düz tırnaklara dönüş başlamıştır.ama su anda tirbuşon gibi tırnaklar istenmektedir.

10)BOY (10 PUAN ):

En az 19 cm olmalıdır.Üst siniri yoktur.Boylu kuşlar Parisien vasfı taşıdıkları zaman büyük avantaj elde ederler.


11)TÜYLER (10 PUAN):

Uzun,ipeksi,hacimli ve kaliteli olmalıdır.Parlak tüyler her zaman avantaj sağlar.

12)DURUS (10 PUAN):

Kus tünekte 50 derece açı ile durmalıdır.Bu açı söyle hesaplanır;kusun gözünden kuyruğuna doğru sanal bir çizgi varsayalım ,diğer bir çizgiyi de kusun durduğu tünekten kusun kuyruğuna doğru bir çizgi çizelim ,bu iki çizginin birleştiği noktadaki açı 50 derece olmalıdır.Bunun yani sıra kus kendinden emin ,gururlu ve görkemli durmalıdır.Tünekte yatan veya çok dik duran kus tercih edilmez.

13)GENEL KONDISYON (5 PUAN):

Kusun yarışma kafesinin temizliğinden, kusun hareketlerinden, kusun vücut uyumundan, kusun simetrisinden, kusun temizliğinden, kendini sergilemesine, jürinin şahsi görüsüne kadar geniş bir yelpazeyi oluşturan bölümdür.

Kaynak: Barış ER

Son Güncelleme ( Pazar, 30 Eylül 2007 )
 
< Önceki   Sonraki >

Atatürk Köşesi

Federasyon dergisi

Gazeteler

manşetler


Top