Skip to content

Anasayfa arrow Cinsler arrow Türk kıvırcığı
Türk kıvırcığı PDF Yazdır E-posta
Pazar, 30 Eylül 2007

Türk kıvırcığı

1)KUYRUK VE DURUS (25 PUAN):

Kuyruk dümdüz ve dik,ayakların arkasında sanki 3ncü bir ayakmış gibi görünmeli. Tünege yapışık hatta tüneğin altına girmelidir.Eski yetiştiriciler "kusun pisliği kuyruğuna gelmezse Türk kıvırcığı değildir" derler.Yandan bakıldığında yay gibi bir duruş olmalıdır.Kuyruğu tüneğe yapışık vaziyette;sanki ayakta durmakta zorlanıyormuş gibi bir görüntü vermeli.Bu en makbul duruş seklidir.Kusun bir ayağını tele atıp diğerini tünekte tutup geriye doğru yaslandığı duruş seklide makbuldür.Bu iki duruş seklinde de yay gibi görünüş eksik olmamalı.Kuyruk uzun ve dar olup ucu az çatallıdır.

 

Not: Süd hollandizde yay gibi değil 7 gibi duruş vardır.

 

 

 


2)BACAKLAR(20 PUAN):

Baldırlara kadar sıvanmış az tüylü hatta çıplak bacaklar,eklem yerlerinden dışa çıkacakmış gibi hatta dışa dönük mafsallar bacaklardaki belirgin özelliktir.Dimdik duran bacaklarda makbuldür.bacaklarda uzunluk aranan bir özelliktir.


Not: Süd hollandizde bacaklar giyiniktir(bol tüylü).

 

 


3)BAS VE BOYUN (10 PUAN):

Yetiştiricilerin "badem kafa" ,"yılan kafa" gibi yakıştırmaları vardır.Biraz basık , küçük, talazsız ve kıvrımsız oval bir bas; öne doğru eğilen uzun ve bariz şekilde belli olan bir boyunla bütünleşir.Boyun aşırı derecede öne doğru eğik olmamalı yoksa durusu bozar.


Not: Süd hollandizde boyun öne doğru çok eğilir 7 rakamı gibi,gibosa espanol da ise bu duruş 1 rakamı gibidir.bu iki irkin da boynu Türk kıvırcığına göre daha uzun ve daha eğiktir.


4)GÖGÜS SÜSÜ (10 PUAN):

Boynun altından ,her iki yandan simetrik olarak çıkan tüyler göğüs ortasında buluşup ortada bir boşluk oluşturmalı.Bu boşluk çok büyük yada çok küçük olmamalı.Bu boşluk içinde "leblebi tanesi durmalı" derler üstatlar.

 


5)MANTO (10 PUAN):

Ensenin hemen altından başlayıp bel tabir edebileceğimiz, kuyruğun hemen üst kısmına kadar olan bölümü bir hat kabul edersek;bu hat boyunca tüyler simetrik olarak her iki yana tel ,ipeksi bir biçimde dökülmeli.


6)KANAT VE YAN SÜSLER (10 PUAN):

Kanatlar uzun ve vücuda yapışıktır.Yan süsler baldırların üzerinden simetrik olarak küçük bir midye kabuğu gibi yukarıya doğru yelpaze gibi durmalı.


7)TÜY(5 PUAN):

Süsler haricinde tüyler düz,yatık ve ipeksi olmalıdır.Çok uzun ve çok kısa olmamalıdır.Renk olarak her renk olabilir.


8)BOY (5 PUAN):

17 cm civarında olmalıdır.


9)GENEL INTIBA (5 PUAN):

Kus şov kafesinde kendini sunabilmeli.İstenilen duruş ve pozları vermeli.Kusun sağlığı,uysallığı ve kafesin temizliği aranır.Türk Kıvırcığı iki dalda puanlanır.

1)Düz sarılar: Düz beyazlar,düz sari tek parça abrajligi(lekesi) olanlar
2)Diğerleri: Abrajli(birden fazla lekesi olanlar ile tek lekesi bir ytl den büyük olanlar),kula,yeşil,Beşiktaşlılar.

Kaynak: Barış ER

 

 

Son Güncelleme ( Pazar, 30 Eylül 2007 )
 
< Önceki   Sonraki >

Atatürk Köşesi

Federasyon dergisi

Gazeteler

manşetler


Top