Skip to content

Anasayfa arrow Cinsler arrow Parizyen Trompeter
Parizyen Trompeter PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 29 Eylül 2007

Parizyen Trompeter

1- Frise Parisien'in büyüklüğü en az 19 cm olmalıdır.Yukarıya doğru bir sinir konulmamıştır.İtalya ve Güney Amerika'daki bazı kuşların büyüklüğü zaman 24 cm.yi bulmuştur.Asil bir yapıda olmalı,bunun yani sıra modeli ve tüylerime değerlendirilmektedir.Bu özelliklere sahip olanlara 10 puan verilmektedir.
2- Tüyler uzun yumuşak,narin yapıda tek gelişmiş,geniş ve aralıksız görülmelidir.Intensiv (A) kuşların tüyleri daha incedir.Bu yüzden bunların modeli B kuşlarınki gibi dolgun değildir.Fakat tüyleri gergin ve renkleri daha parlaktır.Bütün renkler geçerli olup,sadece kırmızı renkli(FAKTÖRLÜ)leb geçerli değildir.Tüyleri için 10 puan verilmektedir.
3- Frisa Parisien'in durusu dik olmalı, bu esnada bacakları neredeyse düzdür.Kus ağırlığı nedeni ile çoğu zaman hafif büksele hata olarak değerlendirilmez.Sadece kusun karni tüneğe yaslanırsa veya vücut çok düz tutulmaktaysa hatalı sayılmaktadır.Kafadan kuyruğa kadar üst taraf düz bir çizgi oluşturmalıdır.Dik ve muntazam bir duruş için 10 puan verilmektedir.
4- Mantosu (Manteau)sırtın modelidir.Uzun ve düz bir tüy ayrımı modeli ikiye ayirmaktadir.Tüyler uzun ve dolgun olarak omuzları örtmektedir.Bazı kuşların tüylerin sırt üzerindeki ayırımından itibaren büyümemektedir.Onların tüyleri çok orta bir yerinden uzamakta ve böylece her tarafa her yere dağılmakta,ayni papatya çiçeğinin açması gibi,çiçek yapraklarının açması seklinde her yana dağılmaktadır.Bu modele buket(bouguet) veya roset(rosace) denilmekte olup,tüy ayırımında daha değerli görülerek,yüksek puan verilmektedir.Manto puanı 10 üzerinden değerlendirilir.
5- Göğüs modeli(japot)Fransiz'cada gömlek kıvırcığı anlamına gelmektedir.Bu model asiller sınıfına dahil rokoko insanlarının gömlekleri gibi öne doğru kıvrılmalıdır.Göğüs tüyleri iki yandan gelerek ortada sepet seklinde birleşmelidir.Eşit ve simetrik olarak göğsü ve karni kapatmalıdır.Değeri 10 puandır.
6- Destek tüyleri veya yan modeli(flonguartes)ayni zamanda yüzgeçler(nageoires)yan taraftan dolgun bir şekilde yukarıya doğru uzanmaktadır.Bunların her iki taraftara simetrik bir biçimde olması gerekmektedir.Yan model çok önemli olup değeri 15 puandır.
7- Kafası çok küçük olmamalı,geniş ve yuvarlak olmalı.Modelleri çeşitli olup, var olması şarttır.


CALOTTE: En güzel kafa baslığı modelidir.Kafanın yan arka tarafından tüyler arka kafayla birleşmektedir.
CASGUE: Bu modelin adi şapkadır.Tüyler kafanın yan tarafından yukarıya doğru uzayıp,yay gibi öbür tarafa düşmektedir.
FAVORITE: Burada tüyler iki yanaktan uzun ve dolgun olarak uzamaktadır.
Kafa ve modeli 7 puanla degerlendilir.


8- Boyun modeline (bavatte)denilmekte çoğu zaman bunlar normal uzunlukta dalgalı tüylerdir.Bu tüylerin en güzel sekli,yan taraftan yakaya veya boyun kıvırcıklarına(calorette)doğru uzayanıdır.Boyun tüyleri yan tarafa ve yukarıya doğru uzanmaktadır.Kafadan vücut modeline gecik olarak mükemmeldir.Boyun modeli için sadece 3 puan verilmektedir.
9- Horoz tüyler olarak adlandırılan(olive tüyler)tüyler yan taraftan ,kuyruk tüylerinin üstünden aşağı doğru sarkmaktadır.Bu tüylerin geniş ve uzun olması gerekmektedir.Puan değeri 5 dır.
10- Kanatlar uzun kapalı ve vücuda yapışık olarak tutulmalıdır.Bu durumda 5 puan verilmektedir.
11- Bacaklar uzun ve kuvvetlidir.Baldırların iyi tüylenmiş olması gereklidir.Ayaklar kuvvetli ve tüneği iyi sarmalıdır.Tırnaklar genelde düzensiz, helozonik olarak büyümektedir. Bacaklar, ayaklar, tırnaklar 5 puan kazandırmaktadır.
12- Uzun kapalı ve çatallanmamış bir kuyruk 5 puan getirmektedir.
13- Genel değerlendirmede kondisyona,asilliğe ve temizliğine bakılmaktadır.Kafesinde bakımlı olması şarttır.Genel değerlendirme puanı 5 dır.

 Agi Ile Bazı Farklar

Son Güncelleme ( Cumartesi, 29 Eylül 2007 )
 
< Önceki   Sonraki >

Atatürk Köşesi

Federasyon dergisi

Gazeteler

manşetler


Top