Skip to content

Anasayfa arrow Kanarya arrow Bülbül Ötümü
Bülbül Ötümü PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 29 Eylül 2007

Bülbül sesli kanarya nasıl yetiştirilir?

Kanaryaların, bülbül gibi ötmesi için yumurtadan çıkar çıkmaz 3 ay boyunca beslenmesinden yasadığı ortama kadar siki bir program altına girmesi gecikiyor. Sadece erkeği öten kanaryaların, yumurtadan çıkmadan babadan ayrılması gerekiyor. Kanaryaya, 3 ay boyunca bülbül sesiyle özel olarak doldurulan kasetler dinletiliyor. Süpürge, kenevir ve şalgam tohumuyla beslenen kanaryalara, zaman zaman da bebe bisküvisi veriliyor.

Babasının Sesini Duymamalı

Bir kanaryanın bülbül gibi ötebilmesi için siki çalışma yapılması gerekir:

"Mart ayı sonuna doğru çiftleştirilen kuşlardan alınan yavrular, yumurtadan çıkmadan babadan ayrılır. Yumurtadan çıktığı anda kesinlikle babasının sesini duymaz. Baba sesini duyan bir kanarya ne kadar eğitim verirseniz verin bülbül gibi ötmez, babasına çeker. Sadece erkeği öten kanaryalara, yumurtadan çıkmasından itibaren 3 ay boyunca bülbül sesiyle özel olarak doldurulan kasetler dinletilir. Bu süre içinde kanaryanın hemcinsi ye da başka bir kus türünün sesini duymaması gerekir. Yaklaşık 3 ay süreyle her gün 24 saat bülbül namesi dinletilir."

Bu dönemde kanaryaların beslenmesine de dikkat edilmesi gerekir, kuşların süpürge, kenevir ve şalgam tohumuyla beslenir. Bol vitamin ve mineral içerdiği için zaman bebe bisküvisi de kullanılır, "Kilo alarak yağ tuttuklarında özel diyet programına alınırlar. Bu dönemde marul ve kırmızı elma verilmelidir".

En İyisi "Hittkirr´ı Çıkaran Kanarya

3 aylık siki çalışmadan sonra kanaryanın bülbül gibi ötmeye alışır:
"Burada dikkat edilmesi gereken konu, her kanarya bülbül gibi ötmez. Zaten kus, 3 aylık dönem içinde bu konudaki yeteneğini belli eder. Kanaryalar farklı bülbül namelerini çıkarmalarına göre ayrılır. Bülbül nameleri içinde en zor olan hittkirr'i çıkaranlar tutulur ve talep görür. En kolay bülbül namesi ise "at kişnemesi' namesidir. Yarışmalarda kanaryalara çıkardığı namelere göre puan verilir. Hittkirr, 20 puan, at kişnemesi ise 3 puandır."

 
< Önceki

Atatürk Köşesi

Federasyon dergisi

Gazeteler

manşetler


Top