Skip to content

Anasayfa arrow Kanarya arrow Kanarya Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Kanarya Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 29 Eylül 2007

Kanarya Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bir kus satın almak istenildiği zaman önce kusun ayaklarına bakmak gerekir. Ayakları kusun yasini gösterir.

Genç kuşların ayakları saydam gibidir. Bir yasındaki kanaryaların ayakları dümdüz ve cilalı gibidir, üç yasına kadar ayaklar köseli olur ve üç yasından sonra da küçük pullar ve kabuklarla örtülür. Tırnaklar uzar ve donukluk yoğunlaşır. Mahmuzlar daha belirli olur. Bunlar kusun yaslı olduğuna birer ipucu teşkil eder. Bu
nitelikteki kanaryalar nesil verme niteliğinden yüzde elli kayıp etmişlerdir.

Kusun ayaklarını ve karin, göğüs bölgelerini muayene edeceğiniz zaman kanaryayı elinize aliniz ve karninin üzerindeki tüyleri üfleyerek sağlık durumunu inceleyiniz. Tüylerin arasından karin bölgesindeki derinin rengi ile diğer bölgelerdeki deri renkleri arasında bir fark olup olmadığına dikkat ediniz. Derinin her tarafı ayni renkte ise kanaryanın sağlığının iyi olduğuna karar verirsiniz.

Kusun karni menekşe moru, şarabi kırmızı renkte ise veya siyah kan damarlarından kalın çizgiler görülürse ve arni sisse kusun hasta olduğuna ve ötmeye elverişli olmadığına karar verirsiniz. Sıhhatli ve sağlam bir kuşta erinin rengi vücudunun her tarafında aynidir ve elin sırtı rengindedir.

Kanarya alımında en önemli husus kusun sağlıklı olması ve iyi ötmesidir.

Ayrıca dişinin ayak parmaklarının da sakat olmaması gerekir. Çünkü bu kuşlar iyi yuva yapamaz ve yumurtaya atamaz daha doğrusu yumurtayı düzgün çeviremez.

Kaynak: www.beyaztepelim.com

 
< Önceki   Sonraki >

Atatürk Köşesi

Federasyon dergisi

Gazeteler

manşetler


Top